Društvo bibliotekarjev Ljubljana je v četrtek, 21. novembra 2024, v dvorani Knjižnice Otona Župančiča Mestne knjižnice Ljubljana organiziralo strokovno srečanje z naslovom »Kadri in zaposlovanje v knjižnicah«. Srečanje smo posvetili zelo aktualnim kadrovskim vprašanjem in izkušnjam različnih kolegov v povezavi z iskanjem zaposlitev in z zaposlovanjem v različnih knjižnicah. Kot je bilo zapisano že v vabilu, smo s srečanjem želeli poskrbeti za seznanjenost s trenutnimi izzivi ter omogočiti izmenjavo izkušenj in iskanje možnih rešitev.

Prvo predavanje je imela dr. Maja Peteh, ki je spregovorila o zakonodajnih okvirjih zaposlovanja v knjižnicah. Sledilo je izjemno aktualno predavanje Sandre Kurnik Zupanič iz Univerzitetne knjižnice Maribor o položaju knjižničarjev v prenovljenem plačnem sistemu, ki je začel veljati prav te dni. Nato je sledil obsežnejši strokovno avtobiografski sklop osebnih izpovedi z naslovom Iz knjižnice v knjižnico, v katerem smo lahko iz prve roke spoznali številne in zelo raznolike izkušnje menjavanja služb oziroma kaj vse so doživeli kolegi pri prehodu iz ene v drugo vrsto knjižnice ali drugo ustanovo. Svoje izkušnje so nam predstavili dr. Sabina Fras Popović, Oddelek za bibliotekarstvo, informacijsko znanost in knjigarstvo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani; mag. Maja Božič iz Knjižnice Mirana Jarca v Novem Mestu, Sara Jakopič iz šolske knjižnice Osnovne šole Brežice, Irena Rebov, knjižnica Znanstveno-informacijski center Institut Jožef Stefan, Lucija Peršin Arifović iz Biblioteke Slovenske akademije znanosti in umetnosti in Maja Vavtar iz Centralne pravosodne knjižnice.

Po krajšem odmoru s pogostitvijo je sledila še okrogla miza z naslovom Izkušnje z razpisi in zaposlovanjem v knjižnicah, ki jo je zanimivo moderiral Tomaž Ulčakar. Udeležili so se je Barbara Cesar iz Mestne knjižnica Ljubljana, Katarina Jesih Šterbenc iz Srednje vzgojiteljske šole, gimnazije in umetniške gimnazije Ljubljana, Petra Ljubič iz kadrovske službe Narodne in univerzitetne knjižnice, Tilen Mandelj iz Centralne tehniške knjižnice in Igor Zemljič iz Centralne pravosodne knjižnice. Vprašani so skušali odgovoriti na vprašanja o izkušnjah pri iskanju, zaposlovanju in ohranjanju knjižničarskih kadrov v zadnjih nekaj letih. Zanimalo jih je tudi, kakšne posebne veščine lahko zahtevamo od novih kadrov, da zadostimo potrebam raziskovalcev in študentov ter kako težko je pridobiti ustrezne strokovnjake. Za konec pa je moderator udeležence še povprašal, katere so ključne strategije za zadrževanje kadra v knjižnicah. Odgovori so bili podobni, a vseeno zelo raznovrstni glede na razlike med posameznimi knjižnicami.

Menim, da je strokovno srečanje Društva bibliotekarjev Ljubljana zelo uspel, saj se ga je navzlic pozni popoldanski uri udeležilo okrog sto udeležencev, to kaže tudi na veliko zanimanje za kadrovske zadeve in nedavne spremembe plačnega sistema, ki bi naj uravnotežile velike krivice med različno plačanimi za isto delo, ki so nastale po plačni reformi leta 2008. Predavanj se je udeležila tudi večja skupina študentov BINK, kar nas je zelo razveselilo in vlilo veliko upanja in optimizma.

Igor Zemljič, podpredsednik DBL (Centralna pravosodna knjižnica VSRS)

(Skupno 87 obiskov, današnjih obiskov 4)